Program Wyborczy KWW Z Sercem dla Szamotuł W WERSJI VIDEO
Główne założenia projektu Programu
Wersja pierwotna:
Bezpośredni kontakt z mieszkańcami. Konsultowanie ich projektów i pomysłów. Polityka dialogu i przyjazny Urząd.
Reforma budżetu i zmniejszanie długu. Tworzenie corocznego raportu o stanie gminy z udziałem społecznych ekspertów oraz planowanie naprawy finansów publicznych w oparciu o ich wnioski z tego raportu.
Społeczny nadzór nad sprzedażą majątku gminnego. Transparentne i gorliwe informowanie społeczeństwa o planach i zamiarze sprzedaży nieruchomości.
Ulice i osiedla bezpieczne dla rowerzystów i pieszych. ścieżki rowerowe, dalsza poprawa bezpieczeństwa przejść dla pieszych, modernizacja i włączenie wszystkich latarni ulicznych – uwzględniane przy wszystkich remontach i rozbudowie infrastruktury drogowej. Rozwój sieci monitoringu zwłaszcza na osiedlach mieszkaniowych.
Wznowienie w urzędzie działalności Wydziałów Urbanistycznego i Ochrony Środowiska,
Bezpieczeństwo mieszkaniowe dla mieszkańców. Budowa mieszkań komunalnych i socjalnych, finansowanie ich z Rządowego Program Rozwoju Mieszkalnictwa i Krajowego Programu „Lokal za grunt” oraz przyznawanie w oparciu o sprawiedliwe kryteria.
Skrócenie czasu oczekiwania na decyzję o warunkach zabudowy.
Powstrzymanie bałaganu w gospodarce przestrzennej. Nowelizacja Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania oraz uchwalenie Ogólnego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla terenu całej gminy.
Gmina atrakcyjna dla inwestorów. Szczególny nacisk na pozyskiwanie funduszy dla inwestycji rozwojowych w gminie oraz realna oferta dla inwestorów z zewnątrz.
Wsparcie lokalnych przedsiębiorców. Szamotuły jako handlowa i usługowa stolica powiatu. Utworzenie Gminnej Rady Biznesu lub wsparcie utworzenia (reaktywacji) organizacji zrzeszającej „kupców szamotulskich”.
Wdrożenie narzędzi wsparcia przedsiębiorczości takich jak inkubator, promocja firm z gminy Szamotuły poza granicami gminy,
Gmina silna stowarzyszeniami. Zwiększenie pomocy finansowej dla wszystkich organizacji społecznych, finansowanie przez gminę całkowitych kosztów szkolenia sportowego dzieci do 10. roku życia, finansowanie podnoszenia kwalifikacji kadry trenerskiej, utworzenie Rady Pożytku Publicznego, Rady Sportu, Rady Seniorów.
Estetyka obszarów wiejskich. Optymalne wykorzystanie zaplecza do utrzymania porządku i czystości nie tylko w mieście, ale również na obszarach wiejskich.
Gmina wspierająca mieszkańców w trudnościach. Utworzenie Biura Interwencji Społecznej. Większe zaangażowanie w działania na rzecz integracji społecznej osób wykluczonych. Zwiększenie aktywności w przeciwdziałaniu uzależnieniom.
Zorganizowanie doraźnego miejsca pobytu dla ofiar przemocy domowej, uruchamianie noclegowni w okresie zimowym.
Troska o warunki życia seniorów. Utworzenie centrum wolontariatu dla seniorów. Program wzmacniania więzi pokoleniowych realizowany przez szkoły i ośrodek kultury. Budżet Obywatelski dla Seniorów.
Przeznaczenie budynku po przedszkolu „Miś” na cele Domu Spokojnej Starości.
Czysta gmina. Zwiększenie liczby koszy na ulicach. Optymalizacja kosztów gospodarowania odpadami. Wprowadzenie elektronicznego systemu potwierdzenia opłaty śmieciowej. Częstszy odbiór odpadów przez mobilny PSZOK.
Świeże powietrze. Modernizacja oczyszczalni ścieków i punktu magazynowania osadów, pozbycie się odoru poprzez zakup specjalistycznego sprzętu do osuszania osadów.
Zdrowa woda w kranach. Poprawa jakości wody pitnej poprzez modernizację wodociągów oraz wdrożenie dodatkowych systemów filtrowania w mieście i na wsiach.
Taka sama troska o miasto i o wsie. Skala inwestycji w infrastrukturę na wsiach adekwatna do wydatków na inwestycje miejskie. Wiejski Budżet Obywatelski. Wsparcie dla OSP.
Transparentny i przejrzysty proces zakupów towarów i usług przez Urząd Miasta i Gminy, zmiana procedury zamówień publicznych w zakresie zapytań ofertowych.
Wsparcie życia rodzinnego Szamotulan, miejsca do spełniania czasu wolnego. Pierwszy publiczny żłobek, strefy relaksu, zagospodarowanie przestrzeni w parkach, budowa amfiteatru, kontynuacja doposażania placów zabaw, organizacja sal zabaw w świetlicach wiejskich
Walka z bezrobociem, współpraca z urzędem pracy, gminna rada rynku pracy, wsparcie w podnoszeniu lub nabywaniu nowych kwalifikacji zawodowych osób bezrobotnych.
Racjonalne utrzymywanie budynków szkół i przedszkoli. Wprowadzenie pięcioletniego harmonogramu remontów placówek oświatowych w oparciu o inwentaryzację techniczną obiektów.
Wsparcie zainteresowań młodzieży. Organizacja Młodzieżowego Domu Spotkań, więcej imprez plenerowych i sportowych dla młodzieży. Powrót do organizacji plebiscytu „Sportowiec Roku”, organizacja Mistrzostw Szamotuł w różnych dyscyplinach sportowych i dziedzinach życia.